Εκδήλωση για δράσεις προστασίας των καλλιεργητών από φυσικά φαινόμενα

Ημερομηνία:

Δευ, 20/08/2018 - 19:00 έως Τρί, 21/08/2018 - 18:45

Διοργανωτής:

ΕΛΓΑ
Αγροτικός Συνεταιρισμός Ζαγοράς
Δήμος Ζαγοράς - Μουρεσίου

Αντιπροσωπεία από τον ΕΛ.Γ.Α., θα παραβρεθεί στη Ζαγορά Πηλίου, έπειτα από επικοινωνία με τον Αγροτικό Συνεταιρισμό Ζαγοράς, που είναι ευρύτερα γνωστός από το εμπορικό σήμα ΖΑΓΟΡΙΝ και τον Δήμο Ζαγοράς - Μουρεσίου.  Η δράση είναι ενταγμένη στα πλαίσια δημοσιοποίησης της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Υπομέτρο 5.1  «Επενδύσεις σε προληπτικά μέτρα που σκοπεύουν στη μείωση των δυσμενών επιπτώσεων πιθανών φυσικών φαινομένων, δυσμενών καιρικών συνθηκών και καταστροφικών συμβάντων» του Π.Α.Α. Ο σκοπός των τριών φορέων είναι η διεξαγωγή ενημερωτικής εκδήλωσης σχετικά με το καθεστώς ενισχύσεων «Επενδύσεις ενεργητικής προστασίας στις γεωργικές εκμεταλλεύσεις» (αντιχαλαζικά δίχτυα). Οι αγρότες της περιοχής πλήττονται σε οικονομικό επίπεδο, αρκετά συχνά, από τα  έντονα καιρικά φαινόμενα που καταγράφονται. O Συνεταιρισμός Ζαγοράς, εκπροσωπεί το 99% των καλλιεργητών της Δημοτικής Ενότητας Ζαγοράς και εκτιμάται ότι η δυνατότητα επένδυσης σε μέσα προστασίας της παραγωγής, θα προσδώσει περαιτέρω δυνατότητες διαθεσιμότητας εμπορικών κατηγοριών προϊόντος προς τις αγορές. Η εκδήλωση είναι ανοιχτή προς το κοινό και θα πραγματοποιηθεί στις 20-08-2018 και ώρα 19:00, στην αίθουσα του Δημοτικού Σχολείου Ζαγοράς.

Αρχείο deltio_typoy-prosklisi_elga_20.08.18.docx95.22 KB