Μετά από αναφορά της Ζέττας Μ. Μακρή, πρόθεση του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής η άμεση εξέταση και αξιολόγηση ενστάσεων για τη διαμόρφωση και οριστικοποίηση του νέου Π.Δ. που αφορά στις σχολές ναυαγοσωστικής

Πέμ, 05/12/2019 - 09:00 έως Παρ, 06/12/2019 - 08:45

Η αρμόδια Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής έχει δρομολογήσει την εξέταση και αξιολόγηση των τεθέντων από τον Δήμο Ζαγοράς - Μουρεσίου ενστάσεωνεπί των διατάξεων του άρθρου 7 του σχεδίου του Προεδρικού Διατάγματος σχετικά με τις Σχολές ναυαγοσωστικής εκπαίδευσης.  Η διαβεβαίωση της πρόθεσης προέρχεται από τον Υπουργό Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, κ. Γ. Πλακιωτάκη, που απάντησε ανάλογαστην από 14-11-2019  κοινοβουλευτική αναφορά της κ. Ζέττας Μ. Μακρή, Βουλευτή Ν. Μαγνησίας.  Ειδικότερα, η επεξεργασία των σχολίων των σχετικών με τη χορήγηση άδειας ναυαγοσώστη και την υποχρεωτική πρόσληψη ναυαγοσώστη σε οργανωμένες ή μη παραλίες, βρίσκεται υπό διαμόρφωση προκειμένου,το ταχύτερο δυνατόνα οριστικοποιηθεί το σχέδιο του ως άνω Προεδρικού Διατάγματος και να αποφευχθεί ενδεχόμενος κίνδυνος υποβάθμισης του τουριστικού προϊόντος, μεταξύ άλλων, και του Δήμου Ζαγοράς - Μουρεσίου.