Τελευταία προθεσμία για την εμπρόθεσμη υποβολή δηλώσεων στο Εθνικό Κτηματολόγιο

Τετ, 30/05/2018 - 14:00 έως Τρί, 10/07/2018 - 14:45

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ  ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

• Πλησιάζουμε στον τελευταίο μήνα για την εμπρόθεσμη υποβολή δηλώσεων, που αφορούν σε ακίνητα εντός των Προκαποδιστριακών Δήμων/Κοινοτήτων Αγίου Δημητρίου Πηλίου, Ανηλίου, Ζαγοράς, Κισσού, Μακρυρράχης, Μουρεσίου, Ξορυχτίου, Πουρίου, και Τσαγκαράδας του Καλλικρατικού Δήμου Ζαγοράς - Μουρεσίου και των Προκαποδιστριακών Κοινοτήτων Αγίου Γεωργίου Νηλείας, Αφετών, Βυζίτσης, Καλαμακίου, Καλών Νερών, Λαμπινούς, Μηλέων, Νεοχωρίου, Ξινόβρυσης, Πινακατών και Συκής του Καλλικρατικού Δήμου Νοτίου Πηλίου της Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας.

• Η Τελευταία προθεσμία υποβολής δηλώσεων για όλους είναι στις 09/07/2018

• Σύμφωνα με τον Νόμο δεν θα δοθεί άλλη παράταση

Είναι ιδιαίτερα κρίσιμο, οι δικαιούχοι να προσέλθουν το αργότερο έως την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων ιδιοκτησίας (9 Ιουλίου 2018) για να υποβάλλουν την δήλωση τους, διαφορετικά θα απαιτηθεί μεγαλύτερο κόστος και περισσότερος χρόνος για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Πέραν της ανωτέρω προθεσμίας υπάρχει δυνατότητα υποβολής εκπρόθεσμης δήλωσης κατά τη διάρκεια της κτηματογράφησης και μέχρι την ημερομηνία που θα οριστεί με απόφαση του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, αλλά στην περίπτωση αυτή  προβλέπεται η επιβολή προστίμου  ανάλογα με το είδος και την αξία των ακινήτων, σύμφωνα με το  άρθρο 2 παρ.8 του ν. 2308/1995, όπως ισχύει. Το παραπάνω πρόστιμο δεν επιτρέπεται να είναι μικρότερο των πενήντα (50) ευρώ και μεγαλύτερο των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ, ανάλογα με το είδος και την αξία των ακινήτων.

Πίνακας προστίμων ανά δικαίωμα

Δικαίωμα εντός αστικής περιοχής

Επί αδόμητου γεωτεμαχίου μικρότερου των 400 τ.μ.

70 €

Επί αδόμητου γεωτεμαχίου μεγαλύτερου των 400 τ.μ.

120 €

Επί γεωτεμαχίου με κτίσμα εμβαδού μικρότερου των 200 τ.μ.

150 €

Επί γεωτεμαχίου με κτίσμα εμβαδού μεγαλύτερου των 200 τ.μ.

250 €

Επί διηρημένης ιδιοκτησίας μικρότερης των 200 τ.μ.

100 €

Επί διηρημένης ιδιοκτησίας μεγαλύτερης των 200 τ.μ.

250 €

Επί βοηθητικού χώρου (αυτοτελούς ιδιοκτησίας)

50 €

Δικαίωμα σε αγροτική περιοχή

Επί γεωτεμαχίου μικρότερο από 4 στρέμματα σε αγροτική περιοχή

Επί αδόμητου γεωτεμαχίου μεγαλύτερο από 4 στρέμματα σε αγροτική περιοχή

100 €

Επί γεωτεμαχίου μεγαλύτερου από 4 στρέμματα με κτίσμα σε αγροτική περιοχή

200 €

Επί οιουδήποτε άλλου εγγραπτέου δικαιώματος

70 €

Σημειώνεται ότι η διαδικασία βεβαίωσης και εν συνεχεία επιβολής προστίμου, θα ενεργοποιηθεί σε μεταγενέστερο στάδιο.

Τα ακίνητα τα οποία δεν θα δηλωθούν κατά τη διάρκεια της κτηματογράφησης, θα καταγραφούν στις Αρχικές Εγγραφές ως «αγνώστου ιδιοκτήτη» και εφόσον δεν πραγματοποιηθούν οι σχετικές διορθώσεις στις προβλεπόμενες προθεσμίες, θα περιέλθουν στο Ελληνικό Δημόσιο.

Η υποβολή της δήλωσης γίνεται στα ακόλουθα γραφεία  κτηματογράφησης

• Γραφείο Κτηματογράφησης Ανηλίου: Γραφείο Τοπικής Κοινότητας Ανηλίου, ΤΚ 37001, τηλ: 24260 31388
  • Γραφείο Κτηματογράφησης Βόλου: Δημοκρατίας και Αϊδινίου 14, Νέα Ιωνία Βόλου, ΤΚ 38446, τηλ: 24210 66524
  • Γραφείο Κτηματογράφησης Μηλεών: Ευδόξειο Πνευματικό Κέντρο Μηλεών, ΤΚ 37010, τηλ: 24230 86559

Ωράριο λειτουργίας: Δευτέρα-Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή 8.30-16.30 και Τετάρτη 8.30-20.30.

Η δήλωση μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά στο www.ktimatologio.gr

Δεν γίνονται δεκτές Ταχυδρομικές δηλώσεις.

Προκειμένου να διευκολυνθεί η διαδικασία υποβολής δηλώσεων, παρέχεται η δυνατότητα υποβολής δηλώσεων για τις περιοχές της σύμβασης, εκτός από τα γραφεία κτηματογράφησης Βόλου, Μηλεών και Ανηλίου και στην Αθήνα κατόπιν ραντεβού:

Δ/νση: 28ης Οκτωβρίου (Πατησίων) 48, ΤΚ 10682 ΑΘΗΝΑ, ισόγειο

Τηλ.:  210 64 46 295, 210 64 45 699

Ωράριο λειτουργίας: καθημερινά Δευτέρα έως Παρασκευή, από 8.30 έως 14.30 και κάθε Τετάρτη λειτουργεί και απόγευμα  από 16.30 έως 18.30

Πληροφορίες σχετικά με τις διαδικασίες της κτηματογράφησης στους ανωτέρω ΟΤΑ μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα  www.ktimatologio-piliou.gr

«Κ/ΞΙΑ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΠΗΛΙΟΥ»