Ανακοίνωση - Λήψη μέτρων προστασίας των υπαλλήλων του Δήμου και των πολιτών που εξυπηρετούνται από τις υπηρεσίες του Δήμου

Δευ, 27/07/2020 - 14:45

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Με την υπ’αριθμ.450/7478/27-07-2020 απόφαση του Δημάρχου Ζαγοράς-Μουρεσίου  κ. Παναγιώτη Κουτσάφτη και προς διασφάλιση της δημόσιας υγείας και της υγείας των υπαλλήλων του Δήμου, αλλά και προς αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, αποφασίστηκε από Δευτέρα 27 Ιουλίου 2020 η τήρηση, υποχρεωτικά, από το κοινό, τόσο κατά την είσοδό του όσο και κατά την παραμονή του στα  Δημοτικά Καταστήματα (Δημαρχείο Ζαγοράς & Δημαρχείο Τσαγκαράδας) και στο ΚΕΠ (Τσαγκαράδας) του Δήμου Ζαγοράς-Μουρεσίου, των ατομικών μέτρων υγιεινής και ασφάλειας, με τη χρήση προστατευτικής μάσκας και την τήρηση της ελάχιστης απόστασης 1,5 - 2 μέτρων μεταξύ των υπαλλήλων και των πολιτών.

Επίσης, κατά την είσοδο του κοινού στα Δημοτικά Καταστήματα και στο ΚΕΠ θα τηρείται ειδικό βιβλίο καταχώρησης των στοιχείων επικοινωνίας όλων των εισερχομένων πολιτών ούτως ώστε σε περίπτωση ύπαρξης κάποιου κρούσματος με κορωνοϊό να υπάρχει η δυνατότητα εντοπισμού, κατά τη διαδικασία της ιχνηλάτησης, των επαφών του.

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης του κοινού με τα ανωτέρω δεν θα επιτρέπεται η είσοδός  του στα Δημοτικά Καταστήματα και στο ΚΕΠ.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΖΑΓΟΡΑΣ-ΜΟΥΡΕΣΙΟΥ