Συναυλίες στο Δημοτικό Σχολείο "Ρήγας Φεραίος"

Ημερομηνία:

Παρ, 31/07/2015 - 09:30

Διοργανωτής:

Δήμος Ζαγοράς - Μουρεσίου
Πολυρρυθμία - Φεστιβάλ Πηλίου

Στο Δημοτικό Σχολείο "Ρήγας Φεραίος", στη Ζαγορά, σήμερα 31 Ιουλίου 2015, θα πραγματοποιηθούν δύο συναυλίες στον ίδιο χώρο.

α) 12:30' μ.μ., Συναυλία - matinee με το ιταλικό κουαρτέτο εγχόρδων "Faues" σε ένα κλασικό πρόγραμμα.
β) 20:00 μ.μ., Συναυλία με καθηγητές και μαθητές των σεμιναρίων, στο βιολί, βιολοντσέλο, τραγούδι, φλαόυτο και πιάνο. Συμμμετέχει το "Pelion Festival Violoncello Ensemble", το οποίο ιδρύθηκε το 2008 και από το 2011 τελεί υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του καθηγητή Ulrich Voss. Το σύλολο αποτελείται απο καθηγητές και μαθητές που παίρνουν μέρος στο "Pelion Violoncello Festival", και  οι οποίοι, οργανωμένοι σε μικρότερα σύνολα βιολοντσέλων, δίνουν συναυλίες σε πόλεις της Ελλάδος.