1ο Διεθνές Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής Δωματίου Θεσσαλίας

Υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού και ΕΟΤ

17-28 Ιουνίου 2018

1ο Διεθνές Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής Δωματίου Θεσσαλίας

Δέκα κονσέρτα μουσικής Δωματίου για τη Θεσσαλία από σπουδαίους μουσικούς της Αμερικής

Με ένα σπουδαίο επιτελείο μουσικών από την Αμερική, έρχεται στη Θεσσαλία ένας από τους σπουδαιότερους εν ζωή συνθέτες κλασικής μουσικής της Αμερικής, οLowellLiebermann,για να βάλει τα θεμέλια ενός Διεθνούς Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής Δωματίου, σε ετήσια βάση στη Θεσσαλία, τοποθετώντας την στον παγκόσμιο χάρτη ως τόπο προορισμού για μουσικόφιλους.

• 24/6, 20:00 Υπαίθριο Θέατρο "Τζένη Καρέζη" στη Τσαγκαράδα Πηλίου

Αγαπημένα αριστουργήματα του Brahms, του Mozart και του Rachmaninoff σε ένα μοναδικό υπαίθριο ιδιωτικό θέατρο της αξέχαστης ηθοποιού, σε ένα ειδυλλιακό τοπίο στο Πήλιο.

• 26/6, 17:00 Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας, Κισσός Πηλίου

Στην εκκλησία-κόσμημα του 18ου αιώνα, της οποίας το εσωτερικό είναι ολόκληρο από επιχρυσωμένο ξύλο και εικόνες, το κοινό θα έρθει σε επαφή με ένα ιδιαίτερο και ατμοσφαιρικό πρόγραμμα των Bach και Messiaen.

Για περισσότερες πληροφορίες: www.chambermusichellas.org

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ (υποχρεωτική η προκράτηση θέσεων για κάθε ένα κονσέρτο ξεχωριστά,απο την ιστοσελίδα της Chamber Music Hellas)