Ανακοίνωση για έναρξη κτηματολογικών στοιχείων

Τρί, 27/10/2020 - 11:30

Αγαπητέ/ή ιδιοκτήτη/ιδιοκτήτρια

Εάν είστε κάτοχος ακίνητης ιδιοκτησίας σε περιοχές της Περιφερειακής Ενότητας ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ στην Περιφέρεια ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (δείτε αναλυτικά τις περιοχές παρακάτω), η 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2020 είναι η ημερομηνία έναρξης της Ανάρτησης κτηματολογικών στοιχείων.

Μέχρι την  22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020, (ή την 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2021 αν είστε κάτοικος εξωτερικού), αφού επικαιροποιήσετε τα στοιχεία επικοινωνίας σας, στην ιστοσελίδα www.ktimatologio.gr, μπορείτε να ελέγξετε και να επιβεβαιώσετε ή να διορθώσετε την καταγραφή της ιδιοκτησίας σας, αποφεύγοντας έτσι δικαστικές επιλύσεις που κοστίζουν σε χρόνο, χρήμα και ταλαιπωρία.Συγκεκριμένα θα πρέπεινα δείτε και να ελέγξετε:

• Την περιγραφή και τη νομική πληροφορία των ακινήτων σας (Κτηματολογικός Πίνακας)
  • Τα όρια των γεωτεμαχίων σας (Κτηματολογικό Διάγραμμα)

Εάν συμφωνείτε με τα στοιχεία της Ανάρτησης, δεν χρειάζεται να προβείτε σε άλλη ενέργεια.

Εάν δεν συμφωνείτε με κάποια από τα στοιχεία, μπορείτε να υποβάλετε αίτηση διόρθωσης (μέχρι την 22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020 – ή την 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2021 εάν είστε κάτοικος εξωτερικού), ηλεκτρονικά στο www.ktimatologio.gr ή στο γραφείο κτηματογράφησης, κατόπιν ραντεβού.

Σε περίπτωση που δεν έχετε δηλώσει στο Κτηματολόγιο την ακίνητη περιουσία σας, έχετε ακόμα περιθώριο να το κάνετε ηλεκτρονικά στο www.ktimatologio.gr ή στο γραφείο κτηματογράφησης κατόπιν ραντεβού.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλείτε τα τηλ:

2421066524 (ΒΟΛΟΣ), 2423086559 (ΜΗΛΙΕΣ) και 2426031388 (ΑΝΗΛΙΟ)

καθημερινές 8.30-16.30 και Τετάρτες 8.30-20.30

Περιοχές υπό ανάρτηση:

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΙΚΟΣ ΔΗΜΟΣ ΖΑΓΟΡΑΣ-ΜΟΥΡΕΣΙΟΥ

ΠΡΟΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΙ ΔΗΜΟΙ/ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ:

ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΗΛΙΟΥ, ΑΝΗΛΙΟΥ, ΖΑΓΟΡΑΣ, ΚΙΣΣΟΥ, ΜΑΚΡΥΡΡΑΧΗΣ, ΜΟΥΡΕΣΙΟΥ, ΞΟΡΥΧΤΙΟΥ, ΠΟΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΣΑΓΚΑΡΑΔΑΣ

Από τον Δήμο Ζαγοράς - Μουρεσίου

Microsoft Office document icon anakoinosi_anartisi_ktimatologikon_stoiheion.doc33.5 KB