Εκδήλωση στο Χορευτό με θέμα «Γεώργιος Δροσίνης – ο ποιητής και το Πήλιο»

Παρ, 05/07/2024 - 12:30

Εκδήλωση στο Χορευτό με θέμα «Γεώργιος Δροσίνης – ο ποιητής και το Πήλιο»

Η Εταιρία Γραμμάτων & Τεχνών Πηλίου και ο Σύλλογος Φίλων Μουσείου Γ. Δροσίνη διοργανώνουν πολιτιστική εκδήλωση αφιερωμένη στο φημισμένο ποιητή, με συνδιοργανωτή, μεταξύ άλλων, τον Δήμο Ζαγοράς - Μουρεσίου.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 5 Ιουλίου και ώρα 20:00 στην πλατεία Γ. Δροσίνη στο κέντρο του Χορευτού.

Στο πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνονται ομιλίες, τοποθέτησημαρμάρινης αναμνηστικής πλάκας, απαγγελία ποιημάτων του ποιητή και προβολή βίντεο για το Μουσείο Γ. Δροσίνη.

Χαιρετισμό στην εκδήλωση θα απευθύνει ο Δήμαρχος Ζαγοράς – Μουρεσίου κ. Κων. Καραγεωργίου.

Συνδιοργανωτές είναι επίσης η ΠεριφέρειαΘεσσαλίαςκαι ηΔημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ζαγοράς που διαθέτειτον χώρο της για την έκθεση.

Αρχείο dt_ekdilosi_gia_drosini.docx13.25 KB