Η μαθητική κοινότητα αγκάλιασε την ανακύκλωση στον Δήμο Ζαγοράς - Μουρεσίου

Σάβ, 09/12/2017 - 10:45

"Αν μας χρειαστείτε, θα σας βοηθήσουμε".

Με αφοπλιστικά ειλικρινή διάθεση, μαθητές και μαθήτριες του Δήμου Ζαγοράς - Μουρεσίου, ανταποκρίθηκαν στην πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών τους και ευαισθητοποιήθηκαν για την ανακύκλωση, γράφοντας εκθέσεις προς τον Δήμο που έκανε επανεκκίνηση της ανακύκλωσης στην περιοχή.

Μαθητές και μαθήτριες της Ε' τάξης του Δημοτικού Ζαγοράς, επισκέφθηκαν τον Δήμαρχο κ. Παν. Κουτσάφτη, από τον οποίο ενημερώθηκαν για την ανακύκλωση η οποία λειτουργεί σε νέες βάσεις.

Τα παιδιά διατύπωσαν απορίες, απόψεις και προτάσεις για την μεγαλύτερη εμπλοκή δημοτών στην προσπάθεια ανακύκλωσης και παρέδωσαν στον Δήμαρχο τις εκθέσεις - επιστολές που είχαν γράψει στο σχολείο τους, με πρωτοβουλία του δασκάλου τους κ. Κυριαζή Παπούλια.

Από την πλευρά της Δημοτικής Αρχής, διανεμήθηκε στα παιδιά και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς, ενημερωτικό υλικό για την ανακύκλωση και η επιστολή του Δημάρχου κ. Παν. Κουτσάφτη με την οποία ζητείται η συμμετοχή των δημοτών στο πρόγραμμα ανακύκλωσης και η οποία έχει ως εξής:

Microsoft Office document icon deltio_typoy_dimos_zagoras_-_moyresioyneo.doc26.5 KB