Συστήματα πρόσβασης ατόμων με κινητικά προβλήματα στην παραλία του Αι -Γιάννη και στο Χορευτό

Τετ, 01/08/2018 - 07:45

Ένα πρωτοποριακό σύστημα πρόσβασης ατόμων με κινητικά προβλήματα σε παραλίες, εγκατέστησε ο Δήμος Ζαγοράς - Μουρεσίου, πιλοτικά σε Αι - Γιάννη και Χορευτό.

Προσηλωμένος στον κεντρικό στόχο της προνοιακής πολιτικής για τα άτομα με αναπηρία και προκειμένου να τους προσφέρεται μια καλύτερη καθημερινότητα μέσα από την ισότιμη πρόσβαση και συμμετοχή τους στα κοινωνικά αγαθά, ο Δήμος Ζαγοράς - Μουρεσίου ανέπτυξε δύο συστήματα που εξυπηρετούν την πρόσβαση και μπορούν εύκολα να ανακληθούν, καθώς δεν απαιτούν μόνιμη εγκατάσταση.