Τοπικό σχέδιο αντιμετώπισης πλημμυρών - χιονοπτώσεων - παγετού χειμερινής περιόδου 2016-2017

Πέμ, 03/11/2016 - 12:45

Σκοπός του παρόντος Σχεδίου είναι ο καθορισμός όλων των ενεργειών στις οποίες θα προβεί ο Δήμος Ζαγοράς-Μουρεσίου για την αντιμετώπιση κινδύνων από την εκδήλωση πλημμυρικών φαινομένων, χιονοπτώσεων και παγετού κατά τη χειμερινή περίοδο 2016-2017 στην περιοχή του Δήμου. Οι πλημμύρες, οι χιονοπτώσεις και οι χαμηλές θερμοκρασίες, ιδιαίτερα όταν έχουν διάρκεια, είναι πιθανό να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στις μετακινήσεις, στην ηλεκτροδότηση, στην υδροδότηση και τις τηλεπικοινωνίες κυρίως των απομακρυσμένων περιοχών και με δεδομένο το ορεινό της περιοχής μας και των προβλημάτων που δημιουργούνται στον ορεινό όγκο του Πηλίου, επιβάλλεται μεγαλύτερη προσοχή και ετοιμότητα. Για όλους αυτούς τους λόγους  είναι απαραίτητη η σύνταξη ενός μνημονίου ενεργειών για την αντιμετώπιση αυτών.